Kitap İncelemeleri

Belki Bir Gün Uçarız

 

Yazar Adı: Aylin BALBOA

 

Bir solukta bitti diyemeyeceğim ne yazık ki aylar sürdü kitabı okumam, hatta başlamam. Kitabın ilk sayfasını açıyorsunuz ve şöyle diyor “abilerin en güzeline belki bir gün uyanır diye”

Yazarı “ben artık istemiyorum Osman” ile tanıdım bildim, sonra biraz araştırdım ettim ki kitabı varmış, ne mutlu oldum anlatamam.

Bazı sözler vardır, insanın boğazına düğümlenir, nefesi kesilir, kalbi yumruklanır. Hayatta çok sevdiğiniz birisini kaybetmenin ne demek olduğunu bilenlerden birisi olarak en kötü kabuslarım hep sevdiklerim üzerine. Abimi kaybetmedim hayır. Ne yaparım bilmiyorum, düşüncesi bile beni kahrediyor. Süper kardeşler değiliz belki ama canız, ciğeriz.

Bu kitabı çok zor okudum demiştim, çünkü en kötü kabuslarım çocukluktan beri abimin üzerine, hep bir deniz ya da göl, hortuma kapılmış gibi dönen abimin ayakkabısı. Bir su, bir boğulma bir de ayakkabı. Aynı evde yaşarken başım ağrıyor yatacağım dediği zaman arada gidip nefesini kontrol ederdim, bugün olsun aynı manyaklığı yapacağımdan kesinlikle eminim.  

Hiç kimse, kimse ile aynı değildir ve her birimiz başkası değilizdir, hepimizin hayatı biricik, Aylin Balboa’yı anlıyorum diyemem, benimde bir kaybım var ama herkesin olayı da derinliği de bambaşka, kitap için ise şunu söyleyebilirim, bir yaranız varsa kanamaya başlayacak, eğer yaranız yoksa bilmiyorum ne hissedersiniz.

Kitabın insan olarak bir öznesi yok, bu kitaptaki özne bir insanın içi, hissettikleri, hissettiklerinin hissettikleri, yazarın kafası ve kafasının içindekiler. Bence kitabı güzel yapan şeylerden birisi de bu.

Yazarın bloğunu okuduğumda kitaptaki bazı kısımları gördüm, orada daha açık bir anlatım var, Türkçe küfür açısından da zengin bir dil bence; ama kitaplarda ayıplı. Konunun bütünü için kitabın okunması şart yalnız, blogdan okumak aynı zevki vermiyor, çünkü bütünün bir parçası olarak kalıyor ve kör nokta çok oluyor. Mesela hangi kafayla bir çantayı aldığını anlamanız için kesinlikle okunması gerekiyor 😊

Sonuç: Okunulası bir kitap. Bir zaman sonra tekrar okuyacağım. Umarım yeni kitaplarda gelir.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s