Kitap İncelemeleri

Kırmızı Saçlı Kadın

Yazar Adı: Orhan Pamuk
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Her mahallede, ailede, çevrede örnek gösterilen anlattıkları her daim dinlenen kiminin abisi, kiminin babası, kiminin yoldaşı olan birisi vardır ya hani Orhan Pamuk’un kitaptaki anlatıcısı hep o kimseleri hatırlatır bana. Nefis, yakıcı bir roman Kırmızı Saçlı Kadın. Öyle doyurucu bir kitap ki, okunması bir avazda olmuyor. Sindire sindire hatta -benim için- içindeki efsaneleri araştırarak ilerledi kitap. Efsanelere inanır mısınız bilmiyorum; ama beni inanmaya zorladı. .

Daha önce Uçurtma Avcısı romanında da denk geldiğim Firdevsi’nin kaleme aldığı Şehname’nin içinde anlatılan Rüstem ile Sohrab‘ın hikayesine Orhan Pamuk tarafından da Kırmızı Saçlı Kadın’da değiniliyor.

Seksenli yıllarda bir kuyu ustası olan Mahmut Usta’nın yanında kahramanımız Cem’in çıraklık etmesiyle başlıyor desem de aslında çok yönlü başlangıcı olan bir hikaye bence. Cem’in babasının evi terk etmesiyle, küçük bir çocuğun omuzlarına binen yük ve duygusal yoğunluk anlatılıyor . Yaşadığımız bazı olayların bilmeden aldığımız kararlara olan etkisi gün yüzüne seriliyor.

Ben okurken çok keyif aldım ve çok şey öğrendim.

Keyifli okumalar dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s