Kitap İncelemeleri

Veronika Ölmek İstiyor

Yazar Adı: Paulo Coelho
Orijinal İsim:Veronika Decided Morrer
Yayınevi: Can Sanat Yayınları
Çevirmen: Haldun Pamir

Bu kitapla ilgili şöyle bir durum var, kiminle konuşsam -kendimde dahil- Paulo Coelho’nun okuduğu ikinci kitabı olduğunu söyledi. Okunan ilk kitap ise genellikle Simyacı.

Paulo Coelho’nun yazarlığını çok seviyorum. İşlediği her konuda sosyal bir olgu bulmak mümkün. Kitaplarında işlediği konular ise hem evrensel hem de hemen hemen her yaştan yetişkine hitap edecek düzeyde. Can Yayınevlerini de buradan ayrıca kutlamak lazım, yıllardır çok güzel bir çizgileri var, kaliteli işler yaparak bu çizginin dışına çıktıklarına hiç şahit olmadım.

Bir kitabın yazarı kadar o kitabı orijinal dilinden çevirenin de kitabın anlaşılabilirliği için önemi büyük. Haldun Pamir bu noktada gölgede kalmış çevirmenlerden biri bence. Zira arama motorlarına yazdığınızda kendisiyle alakalı bir içerik bulmak zor, adeta usta bir gölge gibi.

Kitabımızın konusu aslında bir insanın intihara ve yaşamaya olan tutkusu. Günümüzde özellikle sosyal medyada tanık olduğumuz “para, güzellik, renkli bir hayat” mutlu bir yaşamdır yanılsamasını bozarak, iyi bir hayat için bunların yeterli olmadığını düşünen Veronikanın kendi hayatını sorgulaması ve intihara karar vermesiyle başlar öykümüzün ilk kısmı.

İkinci kısmı ise, Veronika’nın hayatta kalmasıyla; ancak yine de uzun bir süre yaşamayacağını öğrenmesiyle başlar. Kahramanımızın ilk evrede ölmek için uğraşırken ikinci evrede adeta yaşamak için savaştığını görüyoruz.

İnsanı hayattan iten, uzaklaştıran olgular ve hayata bağlayan duyguların ele alındığı bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s