Kitap İncelemeleri

Her Şeyin Başı Merkür

Yazar Adı: Ayşe Balıbey Tanış
Yayınevi: Doğan Novus

Çok satanlarda görerek ve okur yorumlarını inceleyerek almıştımAyşe Balıbey Tanıl’ın kitabı Her Şeyin Başı Merkür’ü, güzel eğlenceli bir kitap. Kafa dağıtmak için birebir. Kitabı elime alır almaz kapakta tasarımının renklerine bayıldım. Bir de söz var kapağın hemen sağ altında “Okuduğunda İyi Hissedeceksin” evet iyi hissettim kabul.  

Kitaptaki karakterimizin adı Elif. Elif bana çok tanıdık geldi. Son zamanlarda Türk komedi dizilerinde gördüğümüz kadın karakterlerle benzer özellikler taşıyor bana göre. Komedi anlayışı olsun açık sözlülüğü, patavatsızlığı derken verdiği tepkiler benzer gibi, bu açıdan karakteri biraz klişe buldum.

Kitabımızın konusu:

Gazetecilik bölümünü ikincilikle bitiren Elif, Yeni Dünya Gazetesinde işe başlar. Aslında istediği Ortadoğu muhabiri olmakken kendisini bir anda gazetenin astroloji bölümünde bulur, henüz astrolojinin A’sından bihaber Elif, yine de işini yapmakta çok zorlanmaz; çünkü etrafında yalaka bir asistan, kendi dünyasında yaşayan plaza çalışanı kadınlar ve şirret yayın yönetmeni vardır. Bir de Fırat vardır tabii. Elif ve Fırat çalıştıkları gazetede çok önemli bir şey fark eder ve başlarının derde girmesi an meselesidir.  Elif’in işleri nasıl kıvırdığını anlatmayacağım; ama komik olduğu kadar cesur ve kıvrak zekalı bir karakter.

Elif’in bir de annesi var ki evlere şenlik. Elif, İlkokulda kompozisyon yarışmasında birinci olur, güle oynaya eve gelir ve annesiyle sevincini paylaşır.  Cevap: İş ki matematikte, fende birinci ol, sosyali herkes yapar.”  Hala öyle mi bilmiyorum ama benim zamanımda da matematik- fen okuyan çocuklara uzay aracı yapacaklarmış gibi bakılırdı. Gördük sonra kimin ne olduğunu, neysssee, anneme sevgiler. 🙂

Kitapta çok güzel tespitler var, favorim ise ilk sayfadan;

“… Full depo benzinli şirket arabasıyla akraba ziyaretlerinde boy göstereni on iki taksitle Çeşme’ye gidip fotoğrafların altına, “Hayat bize güzel be!” yazan, kirayı zor denkleştirip karamelli lattesinden asla taviz vermeyen o tatlı beyaz yakalılar”

Okuyacak olanlara keyifli okumalar, kendinizi iyi hissedeceksiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s