Kitap İncelemeleri

Şanzelize Düğün Sarayı

Yazar Adı: Tarık TUFAN
Yayınevi : Profil Yayıncılık
Güzel bir yemek yedikten sonra ağızda hoş bir tat kalır, o tadın kalıcı olması için bir müddet üzerine bir şey yenmez hani. Kitaplarda ise şöyle bir durum söz konusu benim için, okuduktan sonra sindirebilmek adına, bir süre bir şey okumadığım olur ki, bu ancak çok derin anlamlar, metaforlar olan kitaplar için geçerlidir.

 

Tarık TUFAN’ın Ve Sen Kuş Olur Gidersin ile Kekeme Çocuklar Korosu kitaplarını okumuştum, Şanzelize Düğün Salonu’nu da okuduktan sonra bir müddet anladıklarımı sindirmem gerekti. Kitap Ahmet Amiş Efendi’nin şu sözüyle başlıyor “Olan olmuştur; olacak olan da olmuştur” kitabın ana temasının bu söz olduğu söylemek mümkün. Okumaya başladığım andan itibaren bambaşka bir dünyaya girdim.

 

Her erkek üç kere doğar aslında, biri genel kabul görmüş doğum günüdür, ikincisi aşık olduğu üçüncüsü ise annesi öldüğü zaman. İki ve üç yer değiştirebilir lakin üçüncü olmaya da bilir ki o da bambaşka acılar yaratır ruhunda. İşte bu romanda annesi ölen bir adamın üstelik aşık olan bir adamın başından geçenleri en derin şekilde yaşamak ve hissetmek mümkün. 

 

Romanın çıkış noktası aşk. Gerek tasavvufi gerekse beşeri olarak aşkı en iyi didikleyen romanlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Çok şey söyleyesim var; ama söylemek için bazen hazır olmak gerekir. Ben sanırım içimde bazı şeylerle yüzleşmeye henüz hazır değilim ki anlatacaklarım bu kadar kısa ve yüzeysel kaldı bu kitap için.

“Olan olmuştur; olacak olan da olmuştur”

Keyifli okumalar dilerim.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s