Genel

Kadınlık ve Adamlık Üzerine

Sigara içmeyi ve küfretmeyi öğrendi çocuk bir evin içinde ve kadınlar bir erkek 3 yaşında da olsa 70 yaşında da olsa hizmet etmeliydi, her şey önüne geldiği çocuğun yemeği beğenmediği zaman dökebilirdi annesinin ya da ablasının önüne ve kimse yadırgamazdı, aferindi, büyüyordu çocuk erkek oluyordu geriye bir tek adım kalmıştı adamlık için, sünnet edildi, düğün alayı kuruldu. Abla önünde dört dönüyor baba ise dört köşe heyecan.

Çok şey öğrenilir evin içinde. Kadın Nasıl dövülür, namus nedir ve nerededir, kimlerin namusu vardır, namusa nasıl sahip çıkılır? Her şeyi öğrendi erkek çocuk, yaş geldi 17ye. Öyle büyüdü ki artık bir kadına küfretse yahut dövse gurur kaynağı olurdu, az kalmıştı.

Önce annesine küfretti çocuk, üstelik ağzını açmadan, sadece davranışlarıyla yaptı bunu, sonra ablasını dövdü okula gitti diye. Ve artık onur duyulacak bir evlat olmak için neredeyse bütün şartlar tamamdı. Aile büyükleri sevdi büyük erkek çocuğu, her yerde konuştular ablasını döverek terbiye edişini, ablası dersini almıştı, evlilik çağı da bir hayli geçmişti.

45 yaş diye düşündü 20 yaşındaki abla, oysa çiçekler açıyordu yüreğinde daha. Evlendi ve artık helaldi 65 yaşındaki kocaya. Girdi bir evin içine en az 20 çocuk 4 kadın anne, hepsi imam nikahı. Bir odaya çektiler ablayı, soydular iyice, yıkadı hazırladılar, 65 yaş geldi, attı ablayı yere kapattı ağzını çöktü üstüne, 5 dakika da oldu bitti her şey, adam gururlandı, onca paraya değmişti kız oğlan kızdı altında kanlar içinde yatan. Kadın abla için bir asırlık lekeydi o beş dakika, adam tekmeledi itti kadını, artık kalkabilirdi.

Evlendi erkek adam, attı karısını yatağa bir güzel dövdü önce, kadın başlamadan kanlar içinde. Dön dedi arkanı adam, kadın korktu önce, daha kötü ne olabilir dedi bilmezce. O gün gördü en kötüyü, erkek adam mutlu ve gururlu, işi bittiğinde bir daha dövdü kadını, ne de olsa sırtından sopa, karnından eksik edilmemeliydi sıpa.

Berder denirdi buna alan razı veren razıydı sonuçta. İki ayrı evin iki ayrı bahçesine asıldı ipek beyaz çarşaflar ve kadınların gençliği…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s