Kendimce, Denemeler

Bunlar İyi Günlerin

Bu üç cümle üzerine düşünüyorum günlerdir. Bunlar gerçekten de iyi günlerim mi?

Evlenmeden önce de bu sözü çok duyardım, bunlar iyi günlerin, evlendim nihayet çocuk sahibi olmak üzereyim ve yine çok sık duymaya başladım, bunlar iyi günlerin. Üstelik bu cümleyi kuranların çoğunun hamile ya da evli olmadığını söylemeliyim.

Mutsuz olmak insanın doğasında olan bir şey bence. Mutluluk kadar gerçek ve sahici bir duygu. Mesele mutlu olmak gibi mutsuz olmayı da kabul edip etmemekte. Çoğu kişi mutsuz olduğunu kabul etmiyor, bunun yerine mış gibi yapmayı tercih ediyor ve bunu kabul eden insanlara farkında ya da farkında olmadan kendi duygusal masturbasyonunu yaparak zulüm etmeye kalkıyor.

Hamile olduğumu öğrendiğimden beri, etrafımdaki kişilerin olumsuz doğum hikayelerini dinlerken buldum kendimi, dinlemek istemiyordum halbuki, anlatmayın dediğim zaman da sen de pek duygusalsın yorumunu ya da bakışını alıyordum, zaten sorunlu denebilecek bir gebelik geçiriyorum tabi ki duygusalım bir de senin çocuğunu nasıl kaybettiğini dinlemek benim işimi kolaylaştırmıyor iyilik yapmıyorsun demek bile gelmiyor içimden, çünkü anlamazlar bunu biliyorum.

Aslında uzun zaman önce başkalarının deneyimini içselleştirmeme meselesini çözdüm. Fakat bu benim için de yeni bir durum olduğundan sanırım az da olsa etkileniyorum. Ama asıl mesele şu “insanların üstlerine vazife olmayan konularda bu kadar rahat davranmaları” canımı sıkıyor. Kullanmaktan imtina ettiğim bir söz var -çok acı- şu zamanlarda gerçek olması da ayrı bir trajedi “kadının en büyük düşmanı yine kadın.”

Uzun zamandır bu konuda düşündüğüm için blogumda her hangi bir şey paylaşmak gelmedi içimden, şimdi bebeğimin durumunun iyi olduğunu öğrendikten sonra kafama dank etti. Ben eğer bu insanlara karşı güçlü duramaz, sana ne demeyi öğrenmezsem bu çocuğumun ve benim hayatım boyunca uğraşmak zorunda kalacağımız bir mesele haline dönecek. Çünkü her zaman kilosu, boyu, gelişimi, benim kilom yaşantım hep bir kıyas olacak ve sonunda kimse mutlu olmayacak.

Ruhsal açıdan sağlıklı çocuklar yetiştirmek için, ruhumu zinde tutmaya karar verdim, bundan sonra insanlara sana ne demekten ayrı bir zevk alacağımdan eminim.

33w6d’den herkese selamlar 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s