Anne, Bebek

Masallaştırmak

Evlendiğim zaman fark ettiğim bir durum var: Masallaştırmak. Her şeyi süslü hale getirmek, abartmak, olduğundan büyük ya da güçlü göstermek. Hep en iyisi olmak. Evliliğe hazırlanmak yerine düğüne, nikaha hazırlanmak bana manasız ve stresli gelmişti. Ben yaşantımda da minimalist mutluluklara sevinen bir insan olduğumdan belki de bana bu tarz hazırlıklar çok fazla geliyor, mutluluğumu huzurumu bir metaya bağlamanın doyurucu olmadığını düşünüyorum.

Doğum hazırlıkları yapılırken de aynısını yaşadım, çevremde onlarca ses, süs olarak ne yapacağımı söyledi durdu. Ben onca hazırlık yapsam bebeğin bundan haberinin olacağı ya da ohh iyi hazırlanmışlar iyi ki geldim diyeceğini zannetmiyorum. Baby shower’ın aslında anne babanın ihtiyaçlarını karşılamak adına yardımcı olmak için düzenlenmesi gerekirken, anne baba adayları organizasyon şirketlerine para harcayarak astarı yüzünü geçen davetler veriyor. Bu artık hoş geldin bebek durumundan çıkıp küçük ya da büyük çaplı bir partiye dönüşüyor.

Hamileliğim süresince çok fazla okudum, malum hep yatak istirahati yapınca bir hayli vakti oluyor insanın, okumaların yanı sıra birkaç kadın doğum uzmanını da instagram hesabımdan takibe aldım ve ne göreyim, doktorlarımızda masallaştırıyor. Normal doğumu yaygınlaştırmak istemelerini ve anne adaylarını özendirmelerini alkışlıyorum, fakat orada da işin çığırından çıktığını reklam boyutuna ulaştığını görünce de şaşırıyorum. Doktorumuz paylaşıyor “ayşe hanımın kızı 4000 kg normal doğum episyosuz kesisiz” ” Fatma Hanım’ın ilk doğumu 5000 kilogram episyosuz kesisiz normal doğum”. Çok fazla takip etmiş olacağım ki gerçekten üzerimde bir baskı hissetmiştim, ben de normal doğuracağım ve en az 3500 kilogram olacak. Sonuç 37 haftada doğal doğum denilen bir şekilde sezaryenle 2700 kg bir bebek dünyaya getirdim. Sağlıklı olduğu için binlerce şükür.

Çok güzel doğuran kadınlar var, sütleri hemen geliyor, tırnakları her zaman bakımlı, saçlar yapılı, prenses gibi çıkıyorlar hastaneden. Sonra hemen bir doğum hikayesi patlatıyorlar, benim ağzım açık kalıyor. Normal olsun sezaryen olsun fark eder mi bilmiyorum ama canıma ruh üflendi sanki diye bile oldu. Alt tarafı bir çocuk doğurduk demek istemiyorum, büyük ve meşakkatli iş kabul, ama canına ruh üflenmek?

Aklım Demir bebekte olduğu için, sonunu bağlayamıyorum. Ama süreci olduğu gibi yaşamakta çok keyifli bilesiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s