Kitap İncelemeleri

Müptezeller

Yazar Adı: Emrah Serbes
Yayınevi: İletişim yayınları

Emrah Serbes, yer altı edebiyatının yazarlarından biriydi, kendisini Behzat Ç ile tanıdım, Kafa dergisindeki yazılarını ve kitaplarını büyük bir iştahla okudum. Bence kariyerinde çok iyi bir noktadayken alkollü araç kullanmasından mütevellit ölümle sonuçlanan trafik kazasına sebebiyet vermekten deyimin tam anlamıyla kendisini bitirdi. Geriye kaleminden dökülen kitapları kaldı, müptezeller kitabı da bunlardan birisi.

Aylık dergilerden yazarların yazılarını takip etmenin en kötü yanı, kitaplarını okuduğunuz zaman hep bir aşinalık hissi oluyor. Yazarların kitaplarında ya dergilerde yayımlanan yazılardan bir kesitle karşılaşıyoruz ya da bu yazıları çok andıran başka bir hikaye ile. Aylin Balboa’nın Belki Bir Gün Uçarız kitabını okurken de aynı hisse kapılmıştım. Bu gibi durumlar bende yazarların kitaplarına karşın bir hayal kırıklığına yaratmıyor değil açıkçası, yeni bir şey yok varsa da bir güncelleme gibi sunuluyor.

Kitabımızın incelemesine gelecek olursak, anlatımda sık sık küfürlü bir dil kullanılmış, edebi denilecek bir dil anlatımı olmamakla birlikte betimlemeleri oldukça kuvvetli. Kahramanımız hayatında sürekli bir şeyleri düzeltmeye çalışan, çalıştıkça da dibe batan bir karakter. Empati duygunuz biraz gelişmişse, kitabı okurken içinizin sıkılması ve karamsarlığa kapılmanız oldukça mümkün.

Yeraltı edebiyatı bilindiği üzere, toplumda tabu olan konuların işlenerek bu tabuların yıkılmasını okuyucuya aktaran eserlerde görülür. Ancak Müptezeller’de olaylar o kadar çok ajite ediliyor ki, kitabın türü yeraltı edebiyatıyla dram türü arasına sıkışıp kalıyor. Yukarıda da bahsettiğim üzere, küfürlü bir dil kullanılması olayları daha sert ya da daha kötü hale getirmek istenirken okuyanı yoruyor.

Hiç mi iyi bir şeyi yok derseniz, elbette var. Öncelikle betimlemeleri doyurucu aynı zamanda kullanılan diline karşın bir seferde okunabilir.

Keyifli okumalar 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s