Genel

Kadının Kadına Düşmanlığı Var Mıdır?

Kadının kadına düşmanlığı var mıdır? Nilgün Bodur’a ve Ömür Gedik için vardır, çünkü onlar söylemlerine bakılacak olursa kendi hem cinslerine karşı saygı duymak bir yana, üçüncü bir tür olarak hayatlarına devam ediyorlar.

Sosyal medyanın en büyük güzelliği toplumsal olarak genellemeler yapmak için ideal bir ortam olması. Kişiler yaşantısında dile getiremedikleri, gerçek yüzlerini gösteremedikleri halde sosyal medyada klavyenin arkasına saklanarak kimi zaman doğru kimi zaman yanlış fikirlerle var oluyorlar. Peki bunun kadının kadına düşmanlığıyla ne alakası var?

Şöyle anlatayım, sosyal medyada baktığınızda herkes ya çok mutlu ya kızgın ya da depresif. Üzgün ya da mutsuz demiyorum depresif diyorum çünkü öyleler. Özellikle bu depresif ve kızgın kadın kesimden beslenende bir güruh var. Nilgün Bodur’da bu güruhun içinde olan bir yazar. Kendisi sözde feminist ama, olayı yanlış anlamış galiba. Güçlü bir kadın imajı vermek mi istiyor, yıkılmadım ayaktayım mı demek istiyor yoksa kadınların ne kadar kötü, zayıf, kıskanç canlılar olduğunu mu anlatıyor belli değil.

Bir değişik canlı da Ömür Gedik. 2015 yılında hatırlarsanız “Memelerim cinsel obje o yüzden çocuğumu emzirmedim” şeklinde bir açıklama yapmakla kalmamıştı üstüne bir de uluorta emzirilmez, bu işin mahremiyeti var demişti. Mahremiyet kişiden kişiye değişen bir duygu bence. Herkes kendi sınırları içerisinde bir mahremiyet bilincine sahip, o sınırlar herkese göre değişiyor, değişmeli de. Bu bana göre kısa elbiseyken başkasına göre göğüs dekoltesi olabilir kimine göre de örtünmek olabilir. Hep birlikte bir dünya da yaşamanın en güzel tadı farklılıklarımız değil mi? Birkaç gün önce de Ömür Gedik yine kendi sınırını aşıp, başkalarının sınırına geçmeye karar vermiş hatta biz kadınlar için “bazı kızların şortlarının boyu ayıp sınırını geçmiş” söylemiyle de bizler için bir ayıp sınır çizmiş. Ama kendisi aynaya bakmayı unutmuş ya da Ömür Gedik yazınca internet tarayıcılarının görselinde çıkanlardan habersiz. Yargılamak için söylemiyorum ama bir kere de yaptığın ve söylediğin tutsun be arkadaşım.

Bu açıdan, kadının kadına düşmanlığı duygusunu bu zihniyette insanların taşıdığını ve hemcinsine düşmanlık güttüğüne inancım günden güne artıyor ne yazık ki. Nilgün Bodur ve Ömür Gedik minvalinde olanlar ve yukarıda bahsettiğim kesimden olan insanları arasındaki ilişki ne yazık ki bizlerin kırmaya gücünün yetmeyeceği bir kısır döngü. Çünkü kendi çevremden de edindiğim tecrübe ile, başkalarının mutsuzluğuyla beslenmek daha kolayı.