Kitap İncelemeleri

Eylül Ayı Kitapları

Uzun bir aradan sonra bu kadar çok kitap siparişi verdiğim için çok mutluyum. Şu an hali hazırda çok severek okuduğum iki kitap olmasına karşın, yeni kitaplara geçmek için fazlaca sabırsızlanıyorum. Sipariş ettiğim kitapların yazarlarını daha önce hiç okumadım, bu nedenle oldukça heyecanlıyım doğrusu. Kitap siparişimi her zamanki gibi Kitap Yurdu’ndan yaptım, malum artık kitapçılar kitap satmaktan çok müzikli kırtasiye gibiler ve çok pahalılar yine de AVM’de gezmek için en ideal ortam. Kitap Yurdu, gerek sipariş tesliminde gerekse kitap fiyatlarında diğer sitelere göre daha uygun. Bir de düzenli alışverişte üç beş kuruş indirim yapıyorlar seviniyorum 🙂

Sipariş ettiğim sekiz kitabın sekizini de bu ay içerisinde okumak istesem de, mevcut koşullar buna imkan vermiyor, kendimi kasmakta istemiyorum doğrusu, keyfini çıkara çıkara okuyacağım. Bence hepsi birbirinden güzel kitaplar ve içlerinde sağlam öyküler var.

İşin içinde emektar, çalışan, üreten, ezilen kadınlar varsa direk odak noktam değişiyor, E Yayınevleri ve Betül Şahintekin’in derleyip yayına hazırlamasıyla elimize ulaşıyor. Arka kapakta şöyle diyor: “Bireysel trajedilerin toplamından oluşan toplumsal felaketin anlatımı olan yaşanmışlığın şiirsel öyküleri.” Bu cümle kitabı edinmem için vurucu nokta oldu.

Ön Deyişten:
” Yoksulluk bir eve girdi mi iman diğer kapıdan çıkarmış. Yalnız iman mı? Her güzellik hatta annenin evladına duyduğu sevgisi bile çıkıyor o evden”
– İmam Ali: “Devleti yönetenin ilk vazifesi yoksullukla mücadeledir. Eğer yoksulluğu gidermeye gücü yetmiyorsa, yoksulluğu ortadan kaldırana kadar onlar gibi yaşamalıdır.”
– ” Yoksulluk ve cehalet karanlığı kaldırılmadan Tanrının ışığının parlaması çok zor.”

Emrah Ateş daha önce okuduğum bir yazar değildi, sanırım Kent Kitap’tan da daha önce okuma yapmadım. Bu duruma şaşırıyorum. Bu açıdan benim için büyük yenilik olacak. Karamsar öyküleri severim, anlatımı da güzelse vazgeçemeyeceğim yazarlar arasına girecek diye umuyorum.

Arka Kapaktan “İnsanın mayası toprak. Vakti gelince çatlamaya başlıyor” dedim içimden; annemin çatlamış ellerine takılmıştı gözüm. Sadece eli de değil üstelik; yüzü, kolu, vücudunda benim görebildiğim her yeri, belki göremediğim yerleri de kurumuş bir toprak gibi çatlamıştı annemin. Zaman insana varlığını böyle ispat ediyordu belki de.

Emrah Ateş’in bir diğer kitabı da yine benzer bir nedenden ötürü listemdeydi, hüzün. Umarım istediğim hüznü yakalarım bu kitapta da.

Arka Kapak’tan: “Gecekondulardan villalara, meyve ağaçlarından elektrik direklerine, piknik alanlarından alışveriş merkezlerine, hapishanelerden toplu konutlara, mahalle aşklarından kara sevdalara, direnenlerden direnemeyenlere, kayıpları olanlardan kaybedecek hiçbir şeyi olmayanlara… Hepimizin bildiği, tanık olduğu bir dünya”

Mitomanin kelime anlamı:
1- kişinin, ruhsal nedenlerle, gerçekleri çarpıtmayı, değiştirmeyi hastalık durumuna getirmesi.
2- imgelemde yaşanan olağanüstü serüvenleri gerçekmişçesine anlatma tutkusu.
Tam da bu sıralar özellikle sosyal medyada tanık olduğumuz mutlu hayatları gözümün önüne geldiği için okumaya değer buldum.

Arka Kapak’tan: ” Peter Conrad, Britanya Kraliçesi’nden Kardashian’lara, Banksy’nin mesajından elektronik sigaranın işlevine ve Hadron Çarpıştırıcısı’nın yarattığı kaygıya kadar uzanan geniş bir yelpazedeki yirmi yedi başlığı dikkat çekici bir yaklaşımla aydınlatıyor. Mitin insan toplumlarındaki yerini, bugün yaşamlarımızı sarsan siyasi, dini tartışmalarla ilişkisini çok farklı açılardan ele alan Mitomani, 21. yüzyılın mitolojilerini günümüz dinamiklerinin merceğinden yorumluyor. “

Gerçekten Beni Duyuyor Musun bir annenin kaleminden çocuklarla kurulabilecek doğru iletişim tekniklerini anlatıyor. Kitabın ilk basımı 1987 yılında yapılsa da 2001 yılında bir bölüm (8.bölüm) daha eklenerek yayımlanıyor.

Önsöz’den: “Elinizdeki kitap, ilk kitabım. Bunu yazdığımda fiilen anneydim… Anneliğimin fiili katkısı azaldı, ancak niteliği aynı. Çünkü anneliği sadece bakım, beslenme, ders çalıştırma, yönlendirme veya duygusal borçlandırma olarak görmedim. Benim için annelik, öncelikle bir ilişki”

Momo uzun zamandır merak ettiğim ama nedendir bilmem uzak durduğum kitaplardan biriydi, şimdi elime alınca bir an önce başlamak istediğimi fark ettim. Okumayı arzu etmemin en büyük nedeni ise şu cümlelerde gizli: ” Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır.”

Arka Kapak’tan: Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır …”

Biyografi türünü çok sevmeme rağmen, gereken ilgiyi göstermediğimi fark ettim, bunun üzerine uzun zamandır merak ettiğim Michelle Obama’nın Benim Hikayem adlı kitabını okumaya karar verdim. Her şeyden önce zenci bir kadının, nasıl ayakta kaldığını merak ediyorum.

Arka Kapak’tan: Benim Hikâyem bizi Iowa’nın mütevazı mutfaklarından Buckingham Sarayı’ndaki balo salonlarına, yürek donduran bir yastan, zorluklar karşısındaki müthiş dirence doğru götürüyor; özüne uygun yaşamak için çabalayan, tüm gücünü ve sesini yüksek ideallere öncülük etmek için kullanan bu çığır açıcı, benzersiz, tarihî figürün ruhunun derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Michelle Obama kendi hikâyesini dürüstlük ve cesaretle anlatırken okuruna da şu önemli soruyu sorduruyor: Ben kimim ve kim olmak istiyorum?”

Kim West uyku tarzının anlatıldığı kitap, çok övgü almıştı ben de ayağında bebek sallayan bir anne olarak okumak istedim. Umarım işe yarar.

Arka Kapaktan: Yorgun ebeveynler için hazırlanan sağduyu rehberinin sağduyulu destekçisi! Çok sayıda ebeveyn, çocuklarının uyumayı öğrenmesini sağlayacak The Sleep Lady sistemini uygularken ve düzenlerini kurarken kendilerine yardımcı olabilecek basit ve kolay bir destek kitap talebinde bulunmuşlardı. Binlerce ebeveyn tarafından başarılı bir şekilde uygulanan ve artık bir klasik haline gelen İyi Uykular, Tatlı Rüyalar El Kitabı, tüm yorgun düşmüş ebeveynlere, her yaşta bebek ve çocuk üzerinde başarılı olmalarını sağlayacak etkili bir uyku planı oluşturup, bunu uygulamalarında yardımcı olacak. ”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s